Darmowy program do faktur - czy może spełniać wszelkie nasze oczekiwania?

image

Fakturowanie to jeden z bazowych zobowiązań każdego przedsiębiorcy, który współdziała z różnymi firmami. Niegdyś faktury spisywano ręcznie, w dzisiejszych czasach zaś mamy możliwość zrobienia tego ze wsparciem oprogramowania do fakturowania, co umożliwia nam zaoszczędzić mnóstwo czasu i ustrzec się pomyłek. Poniektórzy producenci oferują bezpłatne oprogramowania do fakturowania. Testujemy, czy mogą one, tak samo jak i płatne oprogramowania, realizować wszelkie nasze oczekiwania.

Walory programu do fakturowania

Niektóre firmy w dalszym ciągu wystawiają faktury, które najpierw ręcznie wypisują. Stanowi to niemniej sporadyczny przypadek; najczęściej gdy dany przedsiębiorca oferuje artykuły czy usługi przede wszystkim dla osób fizycznych, natomiast rzadko współpracuje z innymi firmami. Tymczasem większość przedsiębiorców postanawia używać profesjonalnych programów do fakturowania. Umożliwiają one zaoszczędzić dużo czasu, ponieważ szablony faktur generowane są automatycznie, a co więcej dane firm można pobrać z bazy GUS, co pozwala ustrzec się błędów wymagających ewentualnej poprawki. Odpowiedni program do fakturowania dostarcza również możliwość wystawiania seryjnych dowodów sprzedaży i wysyłania ich prosto do klienta. Dzięki temu nie musimy słać kontrahentowi faktury papierowej, co stanowi rozwiązanie nie tylko wygodne, lecz również w całości zgodne z bieżącymi przepisami.

Czy bezpłatny program może być odpowiedni?

Każdy, kto chciałby fakturować za pośrednictwem oprogramowania, może wybrać jego bezpłatną albo odpłatną wersję. Bezpłatne oprogramowanie do fakturowania oferuje wiele przedsiębiorstw, natomiast należałoby zastanowić się, jakie możliwości zyskuje właściciel firmy, stawiając na bezpłatną wersję oprogramowania. W większości wypadków darmowe programy do faktur zawierają o wiele mniej funkcji, aniżeli ich płatne wersje. Jednak prowadząc biznes chcemy przecież większą ilość funkcji skupić w jednym programie rachunkowym czy do faktur. Prosty program do fakturowania można użytkować w małych biznesach, które świadczą usługi głównie dla osób fizycznych, jednakże przy większej ilości współpracujących z nami firm z reguły się on nie sprawdza. Prócz tego twórcy programów do fakturowania muszą zarabiać, żeby móc rozwijać funkcje oprogramowania. Jest to szczególnie istotne w kontekście stale zmieniających się przepisów skarbowych, w tym regulacje o podatku VAT.Oprogramowanie do obsługi fakturowania powinny być dodatkowo kompatybilne z aplikacją do rozrachunków, a bezpłatne programy zazwyczaj nie spełniają tego standardu.

Kiedy należałoby skorzystać z bezpłatnego oprogramowania?

Niestety, zgodnie z powyższym, obecnie na rynku nie ma darmowego programu, który spełniałby wszystkie wymagania właścicieli firm oraz księgowych. Pamiętaj, że szczególnie dziś nie ma czasu na półśrodki w tematach skarbowych (dotyczących faktur VAT). Czasem wprawdzie warto wybrać bezpłatną odsłonę oprogramowania do faktur, przynajmniej na krótki czas. Każda firma może skorzystać z darmowej wersji próbnej RAFSOFT https://www.rafsoft.net/ programu do faktur VAT, by wypróbować, czy program spełnia jego oczekiwania. Ponieważ dostępna jest darmowa odmiana, możemy też sprawdzić funkcjonalność programu i czy możemy z niego prawidłowo korzystać.Wersja próbna programu do faktur jest dedykowana zarówno osobom, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, jak i tym, którzy przewidują zmianę dotychczasowego programu, a tym samym poszukują tego doskonałego, na którym będzie się najlepiej wykonywać pracę.